Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své nové zprávě potvrdil, že zrušení elektronické evidence tržeb (EET) významně omezilo schopnost finanční správy kontrolovat daňové úniky. Bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová na to upozornila na sociální síti.
Podle zjištění NKÚ přispěly kontrolní hlášení a EET významně k boji proti daňovým únikům, ale „po zrušení EET ztratila finanční správa důležitý nástroj pro kontrolu tržeb, včetně odhalování jejich krácení a pro kontrolu registrací k DPH,“ cituje Schillerová ze zprávy NKÚ.
Schillerová z dokumentu cituje konkrétní čísla, jež dokumentují dopad zrušení EET: „Díky využití dat z EET zaregistrovala finanční správa v letech 2017–2019 k DPH z moci úřední každoročně v průměru 2 076 subjektů. Do té doby se roční číslo pohybovalo pod 70. Po pozastavení EET došlo k poklesu nových registrací k DPH identifikovaných správci daně dokonce jen na přibližně 20 subjektů ročně.“
Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2024 přináší také další kritiku fungování státu. Úřad konstatuje, že dotační systém v České republice stále trpí zásadními nedostatky a chybí v něm důraz na skutečné výsledky. Podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly se stát často zaměřuje spíše na maximální vyčerpání přidělených peněz a formální splnění požadavků než na podporu projektů s reálným přínosem pro společnost.
„Loňské kontroly až příliš často poukazovaly na to, že veřejné prostředky jsou vynakládány bez ohledu na deklarované cíle,“ uvedl Kala. Dokument upozorňuje také na to, že slib digitalizace státní správy do roku 2025 byl odložen o dva roky.
NKÚ ve zprávě zdůraznil i problémy v oblasti sociální péče. Ačkoli stát vynakládá každoročně miliardy na podporu znevýhodněných a ohrožených obyvatel, nepřináší to podle kontrolorů konkrétní změny, které by zlepšily jejich životy.
Z kontrol NKÚ také vyplynulo, že řada investic do infrastruktury nepřinesla očekávané výsledky. Příkladem je téměř 650 milionů korun vydaných na podporu kombinované přepravy, přičemž státem podporovaná nákladní železniční doprava stagnuje, zatímco silniční nákladní doprava v ČR stále roste.