Vývoj ekologické havárie v Hustopečích nad Bečvou se podle ministerstva životního prostředí vyvíjí pozitivně. Díky instalaci larsenové stěny se daří omezit šíření benzenu a kontaminace je nyní pod kontrolou. Sanační projekt je plánovaný na přibližně šest měsíců a další práce budou naplánovány podle průběhu sanace a výsledků analýzy rizik.
„Dobrou zprávou je, že uzavření kontaminované oblasti larsenovou stěnou funguje. Sanační práce tím ale zdaleka nekončí, proto dnes na vládě navrhu prodloužení stavu nebezpečí,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ten je podle ministra nutný pro „rychlé čerpání podzemní vody a odtěžení kontaminované půdy bez zbytečné administrativy, omezení vstupu veřejnosti, rychlé objednávání prací a nasazení složek IZS.“
Finální podobu sanačního projektu schválí ministerstvo v příštím týdnu. Projekt počítá také s protipovodňovým valem, který má zabránit případnému vyplavení benzenu z kontaminované oblasti při povodních, což by mohlo ohrozit řeku a zdroje pitné vody.
Do 15. května by dotčená ministerstva měla připravit odpovědi na nejčastější otázky veřejnosti ohledně dopadů havárie na kvalitu ovzduší, lidské zdraví, vodu, bezpečnost rybolovu, půdu a sklizeň zemědělských plodin. „Mohu ale potvrdit, že v současnosti nic nenasvědčuje bezprostřednímu ohrožení,“ ujistil ministr Hladík.
Krizový štáb řešil také obnovení železniční tratě mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi na Moravě. Práce na obnově železničního tělesa by mohly začít v polovině května a železniční provoz by mohl být obnoven do poloviny června.
„Směřujeme k tomu, abychom mohli kolem poloviny května zahájit práce na obnově železničního tělesa a elektrické trakce. To znamená odtěžení kamenitého podkladu pod kolejemi a zároveň části spodní zeminy, která je kontaminovaná,“ vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Podle ředitele České inspekce životního prostředí Petra Bejčka je nyní prioritou odčerpat fázi benzenu z hladiny podzemní vody a co nejrychleji obnovit železniční dopravu při zachování bezpečnosti zasahujících osob.
Hasičský záchranný sbor na místě pokračuje v monitorování situace a zajišťování protipožárních opatření. „Podle posledních výsledků je hodnota koncentrace benzenu v jezeře pod hygienickými limity,“ uvedl náměstek generálního ředitele HZS ČR Petr Ošlejšek, který rovněž doporučil prodloužení stavu nebezpečí.