Předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s 1. místopředsedou Jiřím Drahošem a senátory Jiřím Růžičkou a Davidem Smoljakem v pondělí uctili památku padlých při Pražském povstání v roce 1945. Během pietní akce u budovy Českého rozhlasu položili květinový věnec a zavzpomínali na hrdinství českého lidu v boji proti nacismu.
Vystrčil ve svém projevu zdůraznil význam vlastenectví a důležitost společného postupu při obraně demokratických hodnot. „V roce 1945 jsme chtěli svobodu a ta přišla díky našim hrdinům, které si dnes připomínáme. A přišla i díky dalším hrdinům – ať to byli členové Rudé armády nebo americké armády. Nebyli to jenom Rusové, byli to i Ukrajinci, Kazaši, Gruzínci, Rumuni, Bulhaři a Belgičané,“ připomněl předseda horní komory.
Jako klíčové poselství Pražského povstání označil myšlenku jednoty demokratického světa: „Z toho plyne, že jediná možnost, jak uchovat svobodu a demokracii, je, že svobodný svět se spojí a bude svobodu a demokracii bránit společně. A tak to je dnes, nebezpečí je jedno a společné, a to, co zbývá, je, aby společná a jedna byla naše barikáda.„
V projevu také definoval pravé vlastenectví, které podle něj zahrnuje několik důležitých aspektů: „Vlastenectví, to je láska k národu, to je ochota bojovat za svoji zemi, za své město, a třeba i položit život. Vlastenectví je také úcta k institucím a péče o jejich odolnost, péče o odolnost našich soudů, péče o odolnost a nezávislost našeho parlamentu.“
Zvláštní pozornost věnoval roli médií ve svobodné společnosti: „Když stojíme tady, tak péče o odolnost a nezávislost a nestrannost našich médií. Byla to právě média, která jsou hlídacím psem svobody, která říkají, co je kdy potřeba udělat, abychom si svoji svobodu a demokracii mohli bránit.“
Vystrčil také varoval před falešným vlastenectvím a sobectvím: „K vlastenectví nepatří myšlení sama na sebe, k vlastenectví nepatří nenávist, zášť, k vlastenectví nepatří to, že se nebudeme starat o druhé a budeme se starat sami o sebe. Tohle, pokud děláme, tak nejsme vlastenci a nejsme ani falešnými vlastenci, jsme sobci.“
Pietního aktu se kromě senátorů zúčastnili i další významní politici včetně předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, ministryně obrany Jany Černochové, ministra dopravy Martina Kupky a pražského primátora Bohuslava Svobody.
Pražského povstání, které vypuklo 5. května 1945, se podle historických údajů účastnilo přibližně 130 tisíc lidí a 14 tisíc partyzánů, dalších 100 tisíc lidí pomáhalo v Praze se stavbou barikád.