Odboráři si připisují významný úspěch v boji o podobu pracovního práva. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) včera zrušila stávkovou pohotovost poté, co Senát Parlamentu ČR schválil novelu zákoníku práce ve znění, které již dříve přijala Poslanecká sněmovna. Senát odmítl pokus senátorů ODS dodatečně prosadit institut výpovědi bez udání důvodu.
„Děkujeme všem, kdo podpořili zachování férových pravidel na trhu práce. Ukázali jsme, že tlak veřejnosti má smysl. Zavedení výpovědi bez udání důvodu by znamenalo návrat do 19. století a podkopalo by důvěru zaměstnanců v právní stát,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.
Stávková pohotovost byla vyhlášena na základě usnesení Rady ČMKOS ze 17. března 2025 jako protest proti původnímu návrhu, který podle odborářů ohrožoval základní jistoty zaměstnanců. Odborová centrála se obávala, že navrhované změny by výrazně oslabily postavení pracujících.
Podle ČMKOS je žádoucí modernizovat pracovní právo, avšak takové změny musí vycházet ze sociálního dialogu. Odboráři odmítají jednostranné oslabování práv zaměstnanců, o které se podle nich někteří politici pokoušeli.
Schválená „flexi“ novela zákoníku práce sice přináší některé změny v pracovněprávních vztazích, ale zachovává základní ochranu zaměstnanců před bezdůvodným propuštěním. To bylo pro odbory klíčovým požadavkem.
Výsledek hlasování v Senátu tak představuje kompromis mezi snahami o větší flexibilitu pracovního trhu a zachováním ochrany práv zaměstnanců, která je podle odborářů nezbytná pro sociální smír.