Lucy
Zdroj: Neanderthal-Museum, Mettmann, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Vláda posílí ochranu kulturních statků, zabezpečuje i unikátní výstavu v Národním muzeu

Vláda na svém středečním zasedání učinila dva významné kroky v oblasti kultury a ochrany kulturního dědictví. Kabinet projednal novelu zákona o vstupu a dovozu kulturních statků na území EU a zároveň schválil státní záruku pro mimořádnou výstavu v Národním muzeu.

Novela zákona představuje druhou fázi adaptace na evropské nařízení o vstupu a dovozu kulturních statků. Jejím hlavním cílem je zajištění účinné ochrany významných kulturních předmětů před ztrátou, zničením nebo nelegálním obchodem.

„Na úrovni Evropské unie vzniká jednotný systém ochrany kulturních statků, tedy archeologických nálezů, uměleckých děl, obecně předmětů s historickou hodnotou, jehož účelem je zachování kulturního dědictví třetích zemí, zajištění účinnější ochrany kulturních statků před nedovoleným obchodováním s nimi, před jejich ztrátou nebo zničením a bránění financování terorismu a tzv. praní špinavých peněz prostřednictvím prodeje kulturních statků na území Evropské unie,“ vysvětlil ministr kultury Martin Baxa.

Druhým významným rozhodnutím vlády bylo schválení státní záruky na zápůjčku „Lucy a Selam“ pro Národní muzeum. Stát se tímto krokem zavázal uhradit ze státního rozpočtu případnou ztrátu, znehodnocení či náklady na restaurátorské práce. Díky tomu budou v Národním muzeu letos v srpnu poprvé v historii vystaveny dva nejstarší dochované kosterní pozůstatky předchůdců člověka.

Jde o mimořádnou událost, protože kosterní pozůstatky Lucy budou v Evropě vystaveny vůbec poprvé a teprve podruhé opustí Etiopii. Projekt „Lucy a Selam“ podle vládních materiálů představuje novou kapitolu českého muzejnictví a nabídne jedinečné svědectví o vývoji lidstva.

Vláda zdůrazňuje, že státní záruka na zápůjčku je ve vyspělých státech běžným způsobem krytí výstav, který při minimálním riziku šetří rozpočty příspěvkových organizací.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: Ministerstvo kultury