JE Dukovany
Zdroj: Pixabay

Vláda podepsala jadernou smlouvu s Jihokorejci za 400 miliard, NSS zrušil brněnský zákaz

Vláda Petra Fialy včera podepsala smlouvu na stavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech s jihokorejskou společností KHNP. Podpis umožnilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil předběžné opatření Krajského soudu v Brně, jež pozastavovalo uzavření kontraktu.

„Dnes byla podepsána smlouva o dodávce dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany II na klíč. Jeden z největších projektů novodobé historie České republiky, jehož cílem je zajistit, aby české domácnosti i česká ekonomika měli jistotu, že budeme mít dostatek energie za přijatelné ceny,“ uvedl Fiala s tím, že projekt zajistí soběstačnost a energetickou bezpečnost země.

Ministr financí Zbyněk Stanjura potvrdil cenu 200 miliard korun za jeden blok, celkem tedy 400 miliard za oba reaktory. „Jednotková cena bloku odpovídá avizovaným 200 mld. Kč, což znamená výslednou cenu elektřiny méně než 90 eur za megawatthodinu,“ řekl Stanjura. Podle vlády jde o nejnižší cenu ve srovnání s jinými současnými jadernými projekty.

Korejská KHNP vzešla z transparentního výběrového řízení podle metodiky Mezinárodní atomové agentury. Ministr průmyslu Lukáš Vlček zdůraznil, že české firmy se na projektu podílejí 30 procenty již při podpisu a do konce výstavby by jejich podíl měl dosáhnout až 60 procent.

Smlouva obsahuje také opci na stavbu dalších dvou bloků v Temelíně, o které se Česká republika může rozhodnout v příštích pěti letech. Výstavba bloků v Dukovanech začne v roce 2029 a první blok by měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2036.

Každý blok bude mít instalovaný výkon 1063 MWe a vyrobí ročně 7,7 TWh elektřiny. Generální ředitel EDU II Petr Závodský uvedl, že pro nové bloky je zasmluvněno jaderné palivo od KHNP na šest osmnáctiměsíčních cyklů, poté chce Česká republika být nezávislá v rozhodování o dodavateli paliva.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: Ministerstvo financí