Eurobankovka
Zdroj: Pexels

Vláda nechce stanovit termín přijetí eura, Češi ho podle Stanjury nepodporují

Vláda na svém jednání vzala na vědomí doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovovat termín přijetí společné evropské měny. Rozhodnutí vychází z pravidelného hodnocení připravenosti české ekonomiky na vstup do eurozóny.

„Díky krokům současné vlády plníme v oblasti veřejných financí Maastrichtská kritéria potřebná ke vstupu do eurozóny, což nám umožňuje začít vést o termínu přijetí eura vážnou a reálnou debatu,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Zároveň však dodal, že klíčovým faktorem je podpora obyvatel. „V České republice nyní podporuje zavedení eura čtvrtina obyvatel a pokud se podpora nezvýší alespoň na 50 procent, opuštění národní měny s tak dlouhou tradicí podle mého názoru nedává smysl,“ zdůraznil ministr.

Z maastrichtských konvergenčních kritérií Česká republika v letošním roce splnila podmínky týkající se úrokových sazeb a stavu veřejných financí. Nesplňuje však kritérium cenové stability kvůli přetrvávajícímu zvýšenému růstu cen služeb. Formálně není plněno ani kritérium fluktuace měnového kurzu, jelikož ČR není součástí mechanismu směnných kurzů ERM II.

Analýza ekonomické připravenosti odhalila, že Česko od loňského roku výrazněji nepokročilo v hospodářské sladěnosti s eurozónou. Stále existuje značný odstup v úrovni cen a mezd oproti průměru eurozóny. Problematická je také rozdílná struktura českého hospodářství ve srovnání se zeměmi platícími eurem.

Za významné riziko dokument označuje nedořešené domácí strukturální problémy spojené se stárnutím populace a potřebnými investicemi do infrastruktury. „Vyřešení aktuálních problémů v podobě ekonomické transformace a dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí by tudíž mělo být prioritní před rozhodnutím o vstupu do měnové unie,“ uvádí zpráva.

Na druhou stranu dokument pozitivně hodnotí vysokou míru otevřenosti české ekonomiky, silnou obchodní provázanost s eurozónou, příznivé ukazatele trhu práce a odolnost bankovního sektoru.

Ministerstvo financí také upozorňuje, že během posledních let se pravidla eurozóny změnila a jednání o další integraci pokračují. V současnosti podle něj proto nelze spolehlivě odhadnout budoucí potenciální závazky, které by byly spojené se vstupem ČR do eurozóny.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: Ministerstvo financí

Zanechte první komentář