Plynová elektrárna
Zdroj: Pexels

Sněmovna usnadnila výstavbu plynových elektráren. Vlček hlásí konec „mařičů“ energie

Poslanci schválili ve třetím čtení novelu energetického zákona LEX Plyn, která by měla výrazně zjednodušit a zrychlit stavbu nových plynových elektráren. Zákon nyní míří do Senátu.

Norma reaguje na očekávaný útlum uhelných zdrojů a potřebu zajistit stabilní dodávky elektřiny v nadcházejícím období. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) označil její schválení za zásadní krok.

„Díky tomu zajistíme stabilní dodávky energií pro domácnosti a firmy a zvýšíme naši energetickou bezpečnost,“ uvedl Vlček. Podle něj bude plyn sloužit jako přechodný, ale nezbytný zdroj při odchodu od uhlí a přechodu k jádru a obnovitelným zdrojům.

Novela prakticky zjednodušuje povolovací procesy pro nové plynové elektrárny s výkonem nad 100 MW a má vytvořit předvídatelné podmínky pro investory. Současně obsahuje pojistné mechanismy, které umožní Energetickému regulačnímu úřadu a provozovateli přenosové soustavy ČEPS zasáhnout v případě ohrožení bezpečného provozu elektrizační soustavy.

„LEX Plyn není jen o zrychlení stavebního procesu, ale také o odpovědném řízení rizik. Novela počítá s mimořádnými situacemi a zajišťuje, že případná opatření budou podložena odborným vyhodnocením,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce energetiky René Neděla.

Plynové elektrárny mají podle ministerstva představovat důležitou součást transformující se energetiky, především jejich schopnost poskytovat flexibilitu nezbytnou pro integraci obnovitelných zdrojů.

Významnou součástí projednávané novely byl také pozměňovací návrh ministra Vlčka, který se zaměřuje na tzv. „mařiče“ elektřiny. Jedná se o legislativní úpravu zakazující zařízení, která spotřebovávají elektřinu bez dalšího efektivního využití.

„Děkuji poslancům, že jsme se shodli na tom, že zařízení, která pálí elektřinu bez užitku, nemají v energetice místo. Není přijatelné, aby někdo záměrně plýtval energií, a natož z toho ještě profitoval,“ řekl ministr Vlček k přijaté úpravě.

Pozměňovací návrh vylučuje z poskytování podpůrných služeb či flexibility elektrická zařízení, která dalším způsobem efektivně nevyužívají spotřebovávanou elektrickou energii. Zařízení, která energii dále využívají, budou moci i nadále poskytovat podpůrné služby včetně tzv. záporné flexibility – služby, kdy dočasně zvýší spotřebu elektřiny pro vyrovnání rozdílu mezi výrobou a spotřebou.

Přijetí novely LEX Plyn je dle ministerstva výsledkem široké shody napříč politickým spektrem i odbornou veřejností.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu