Fake news
Zdroj: Pixabay

Sněmovna odmítla pokuty za lži v kampani, STAN a Piráti zůstali osamoceni

Piráti a STAN zůstali jako jediné strany, které ve Sněmovně podpořily zavedení pokut za šíření nepravdivých informací ve volebních kampaních. Poslanci v pátek vyškrtli z vládního návrhu zákona o volebních kampaních ustanovení, které mělo umožnit pokuty až do výše dvou milionů korun za zveřejnění „zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace“.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na sociální síti kritizuje, že Sněmovna zároveň „zamítla povinné transparentní účty na výdaje politických stran“. Podle něj jde o „promeškanou příležitost politiku trochu pročistit“.

„Republiku mezitím zaplavily volební billboardy, které ale nevíme, kdo platí, za jaké ceny či jaké protislužby. Nebuďme naivní. Pokud pojedou strany přes igelitky, nebude nikdy stát fungovat a deset procent plus se rozkrade,“ uvedl Michálek.

Ministerstvo vnitra vedené Vítem Rakušanem (STAN) původně navrhlo, aby od ledna 2026 platil nový přestupek za zveřejnění zjevně nepravdivých či urážlivých informací během kampaní. Návrh však zablokovala koalice poslanců ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s podporou opozičních ANO a SPD.

„Na tom, že lhát se nemá, se shodneme všichni. Na tom, že pomoct si lží k většímu úspěchu ve volbách je nefér, se snad shodneme taky všichni. Tak proč ty prokazatelné lži v kampani netrestat pokutou?“ reagoval na sociální síti ministr vnitra Rakušan. „Za nás můžu každopádně slíbit, že lži a urážky v kampaní používat nebudeme. Přestože za to nehrozí pokuta,“ dodal.

Ve schválené verzi zákona zůstal pouze deklaratorní zákaz zveřejňování nepravdivých nebo urážlivých informací, jejich posouzení ale nadále zůstane v rukou soudů. Občanský demokrat Karel Haas argumentoval, že by posouzení férovosti kampaní nemělo být přeneseno na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který by podle něj mohl být podněty zahlcen.

Nově schválený zákon stanoví, že oficiální volební kampaň nezačne okamžikem vyhlášení voleb, ale 150 dnů před uplynutím volebního období. Norma také zavádí některá pravidla volební kampaně pro komunální volby a adaptuje nařízení EU o transparentnosti politické reklamy s cílem čelit zahraničnímu vměšování.

Zákon má začít platit od příštího roku, na letošní volby do Poslanecké sněmovny se tedy vztahovat nebude. Nyní ho ještě posoudí Senát.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: X/Rakušan, X/Michálek, PS