Senát schválil novelu občanského zákoníku, která by pojišťovnám nově uložila povinnost aktivně kontaktovat oprávněné osoby v případě nároku na pojistné plnění ze životního pojištění. Iniciativa místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové a dalších senátorů nyní míří do Poslanecké sněmovny.
„Myslím, že je v zájmu Senátu a Sněmovny co nejrychleji odstranit vážný nedostatek právní ochrany pojištěného. Je určitým projevem neúcty a porušení principu ochrany důstojnosti, pokud není právo zemřelého naplněno,“ uvedla Seitlová na tiskovém briefingu. Zároveň požádala poslance, aby novelu schválili již v prvním čtení.
Současný stav podle navrhovatelů poškozuje pozůstalé i dobročinné organizace. Pokud obmyšlené osoby o existenci pojistky nevědí a samy se o plnění aktivně nepřihlásí, peníze po uplynutí určité lhůty propadají pojišťovnám. Tuto situaci by měla novela změnit zavedením povinnosti pojišťoven vyhledat oprávněné osoby.
Výkonná ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba k problematice uvedla: „Plnění ze životního pojištění nepatří k našim nejvýznamnějším příjmům, nicméně dárci tento nástroj využívají a několikrát jsme tímto způsobem na programy pomoci dětem získali částky v řádu statisíců až milionů. V žádném z těchto případů nás však o nároku na pojistné plnění neinformovala pojišťovna.“
Podporu novele vyjádřila také výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová: „Právnické osoby většinou nemají žádnou možnost dozvědět se, že jsou obmyšlenými v životním pojištění. Tuto legislativní iniciativu vnímáme jako důležitou nápravu současného stavu. Věřím, že naléhavost situace vnímají i poslanci ve Sněmovně.“
Navrhovatelé argumentují, že změna posílí důvěru občanů v uzavírání pojistných smluv životního pojištění a odstraní netransparentnost současného systému, kdy peníze často končí u pojišťoven místo u oprávněných osob.