Poslanecká sněmovna dnes výraznou většinou schválila novelu zákoníku práce, která zásadně mění systém podpory v nezaměstnanosti. Pro hlasovalo 156 poslanců, nikdo nebyl proti. Návrh na zavedení výpovědi bez udání důvodu však poslanci jasně odmítli, což byl jeden z kontroverzních bodů původního návrhu.
Schválená „flexinovela“ zákoníku práce přináší výrazné zlepšení podmínek pro nezaměstnané a odstranění diskriminace lidí, kteří odešli ze zaměstnání dobrovolně. Podle analytika Tomáše Ervína Dombrovského, který se jako poradce ministra práce podílel na přípravě novely, „nový model podpory v nezaměstnanosti konečně přestane trestat lidi, kteří se rozhodnou odejít z vlastní vůle.“
Klíčovou změnou je navýšení podpory v nezaměstnanosti na 80 % průměrného předchozího čistého příjmu v prvním období oproti dosavadním 65 % pro propuštěné a 45 % pro ty, kteří odešli dohodou nebo sami dali výpověď. Novela také sjednocuje podmínky pro všechny nezaměstnané bez ohledu na způsob ukončení pracovního poměru.
Maximální výše podpory se zvýší na 80 % průměrné mzdy (aktuálně 33 942 Kč), což představuje výrazný nárůst oproti současnému stropu 24 608 Kč. Výrazně se také zvyšuje podpora v rekvalifikaci na 80 % předchozího průměrného čistého měsíčního příjmu.
Výzkum společnosti Alma Career ukazuje, že finanční bariéry jsou hlavní překážkou pro změnu zaměstnání. Až 61 % dotázaných uvedlo, že během poslední změny zaměstnání museli omezit své výdaje, z toho 23 % výrazně. Celková roční míra fluktuace v ČR se dlouhodobě drží kolem 15 %, zatímco průměr zemí EU je kolem 20 %.
Kromě změn v podpoře novela také prodlužuje zkušební dobu na 4 nebo 8 měsíců, zakazuje doložky o mlčenlivosti ohledně výše mzdy a umožňuje letní brigády již od 14 let. Hlavními cíli novely jsou zvýšení flexibility pracovního trhu v ČR, efektivita a snížení administrativní zátěže.