Česká republika poprvé ve své historii funguje výhradně na neruské ropě. První navýšené dodávky neruské ropy dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud budou přepraveny do litvínovské rafinerie. Tím definitivně skončila téměř šedesátiletá závislost Česka na ropě z ruského ropovodu Družba.
Za tímto úspěchem stojí projekt TAL-PLUS, který prosadila vláda premiéra Petra Fialy v listopadu 2022. Realizace proběhla ve spolupráci státní společnosti MERO ČR s konsorciem TAL.
„Dokončili jsme další krok na cestě k naší energetické nezávislosti. Díky projektu TAL-PLUS, který naše vláda prosadila, již dokážeme zásobovat Česko západní cestou výhradně neruskou ropou. Po téměř šedesáti letech končí naše závislost na ropovodu Družba, a Rusko už nás tak nemůže vydírat zastavením dodávek,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.
Projekt TAL-PLUS navýšil přepravní kapacitu evropského ropovodu TAL na 8 milionů tun ropy ročně, což plně pokryje celoroční potřebu České republiky.
S uspokojením se k úspěšnému završení projektu vyjádřil i ministr financí Zbyněk Stanjura: „Naše země je tak díky navýšení kapacity ropovodu TAL připravena na dominantní zásobování neruskou ropou výhradně západní cestou. Nemusíme se tak bát ruské vyděračské surovinové politiky a Putinových výhružek, že k nám přestane téct ropa z východu.“
Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček potvrdil, že další navýšené dodávky neruské ropy jsou již objednány. Zároveň ujistil, že ropovod Družba zůstává plně funkční a připravený na případné obnovení provozu.
Cesta k energetické nezávislosti na ruské ropě začala už v roce 1994 zahájením výstavby ropovodu IKL, který propojil českou infrastrukturu se západními ropovodními sítěmi. Důležitým krokem byl nákup pětiprocentního podílu v konsorciu TAL v roce 2012.
Ačkoliv první jednání o projektu TAL-PLUS začala již v roce 2015, konkrétní kroky byly učiněny až v roce 2022. Maximální kapacity umožňující úplné nahrazení ruského ropovodu Družba bylo dosaženo koncem roku 2024.