Piráti dnes na Nákladovém nádraží Žižkov odstartovali celostátní kontaktní kampaň „Kde domov tour“, během níž navštíví všechny kraje České republiky. Chtějí občanům představit, jak a kde postavit více bytů a jaká opatření zlepší situaci zejména mladých lidí a rodin v bytové nouzi. Součástí kampaně je i petice „Chci domov svůj“, kterou strana představila.
„Krize bydlení je realita, kterou musíme okamžitě a efektivně řešit. Přestože se stavební sektor probouzí, bydlení je dál nedostupné a ceny bytů rostou. Kvůli pomalé a drahé výstavbě a mnohdy i kvůli zbytečné byrokracii se sen o vlastním bydlení mladým Čechům rozplývá,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib, který je zároveň lídrem kampaně.
Mezi hlavní priority Pirátů v oblasti bydlení patří podle informací strany dodání 200 tisíc nových domovů na trh, zlevnění výstavby každého bytu o milion korun, ochrana před realitními šmejdy a zrychlená výstavba. K vytvoření nových, levnějších domovů chtějí Piráti efektivně využít i 20 miliard korun z evropských fondů ročně.
„Milion korun, který se u každého bytu ušetří, nepůjde na zbytečné papírování, ale má zůstat lidem v kapsách,“ dodal Hřib.
Poslanec a lídr Pirátů ve Středočeském kraji Ivan Bartoš zdůraznil, že problémem jsou tisíce prázdných bytů a tisíce lidí, kteří si bydlení nemohou dovolit. „Zastavíme realitní šmejdy, zavedeme vyšší daň na pozemky, kde se nestaví, a podpoříme neziskové bytové společnosti a družstva. Byt má být domov, ne komodita,“ prohlásil Bartoš.
Piráti také kritizují okleštění zákona o podpoře dostupného bydlení. „Napsali jsme zákon, který mohl pomoci více než milionu a půl lidí, kteří mají s bydlením problémy. ODS ho ale vykostila a z kontaktních míst, která by lidem pomáhala včas, nechali jen půlku. Zbylých 750 tisíc lidí teď kvůli nim zůstane bez pomoci,“ uvedla Zuzana Freitas Lopesová, která se na přípravě zákona podílela a kandiduje v Praze.
Olga Richterová, lídryně Pirátů v Praze, upozornila, že nedostupné bydlení ovlivňuje rozhodování mladých lidí o zakládání rodin. Strana si proto klade za cíl navýšit výstavbu na 50 tisíc bytů ročně a investovat evropské peníze přímo do nových, moderních a úsporných domovů.
Radní hlavního města Prahy Adam Zábranský poukázal na komplikovanost přestavby průmyslových brownfieldů. „Chceme proto otevřít zóny zrychlené výstavby bydlení, kde se bude stavět rychle a jednoduše, a motivovat obce větším podílem na DPH z výstavby,“ vysvětlil.
Strana v rámci kampaně plánuje pořádat večerní debaty s odborníky na urbanismus, výstavbu a sociální politiku. Podle Pirátů jejich tour částečně nahradí kontaktní místa, která byla v rámci zákona o podpoře dostupného bydlení zredukována.