Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na možné ústavní problémy nově zaváděné „superdávky“, o které bude v nejbližší době jednat Senát.
Zatímco sloučení čtyř dosavadních sociálních dávek do jedné považuje za krok správným směrem, podmínky pro získání některých složek této dávky jsou podle něj problematické.
„Nesouhlasím se způsobem, jakým chce stát uplatňovat sankci odebrání bonusu na dítě. Nedává smysl, aby se posuzovala pracovní aktivita u všech zletilých členů domácnosti. Obávám se proto, že by daná podoba mohla narazit u Ústavního soudu,“ uvedl Křeček.
Princip kolektivní odpovědnosti, který nová úprava zavádí, je podle ombudsmana v možném rozporu s ústavním pořádkem. Pokud totiž kterýkoliv dospělý člen domácnosti (například starší sourozenec) nebude pracovně aktivní, celá rodina přijde o nárok na bonus na dítě.
Současný přídavek na dítě je určen přímo dítěti a pokud rodina splňuje příjmová kritéria, dítěti vždy náleží alespoň základní částka. Pod novou legislativou by však děti mohly být trestány za chování osob, které nemohou nijak ovlivnit. Podobnou konstrukci už v minulosti Ústavní soud odmítl.
Křeček také kritizuje věkovou hranici 68 let, od které jsou senioři považováni za zranitelné osoby s nárokem na navýšenou částku na bydlení. „Říká se, že věk je jen číslo, které nic neznamená. To ale nelze uplatnit na tento případ. Jsou totiž senioři, kteří sice dosáhli důchodového věku, ale nedostanou důchod,“ vysvětluje ombudsman, proč preferuje snížení hranice na 65 let.
Dalším problémem je podle veřejného ochránce práv zafixování výše složky na živobytí u humanitární dávky pro uprchlíky z Ukrajiny. „Je potřeba si uvědomit, že humanitární dávka je mnohdy jediným příjmem pro celou rodinu, která jim již nyní v mnoha případech nestačí. Pokud bude částka zafixovaná, tak dojde k prohloubení problému, protože nebude reagovat na aktuální finanční vývoj,“ upozorňuje Křeček.
Superdávka má nahradit dosavadní přídavek na dítě, příspěvek na živobytí a oba příspěvky na bydlení. Skládat se bude ze čtyř složek: bonusu na dítě, složky na živobytí, složky na bydlení a pracovního bonusu. Celková výše dávky bude záviset na pracovní aktivitě dospělých členů domácnosti, což je princip, který kritizují vedle ombudsmana také mnohé neziskové organizace.