Ministerstvo zemědělství pod vedením Marka Výborného (KDU-ČSL) investuje 85 milionů korun do ochrany a využití genetické rozmanitosti v českém zemědělství. Peníze poputují institucím a soukromým subjektům, které se zabývají uchováváním genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů.
„Genetické zdroje rostlin, zvířat a mikroorganismů jsou základem například pro šlechtění nových odrůd polních plodin odolných k dopadům klimatické změny, slouží při testování chorob rostlin i živočichů nebo vývoji nových účinných látek v rostlinolékařství či veterinární medicíně,“ vysvětlil ministr Výborný důvody podpory.
Program zároveň pomáhá České republice plnit mezinárodní závazky v rámci organizací jako je FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství) či dodržovat Úmluvu o biologické rozmanitosti. Česko se tak aktivně zapojuje do celosvětového úsilí o ochranu biodiverzity.
Letošní novinkou programu je výrazné snížení administrativní zátěže pro žadatele. Ti již nebudou muset dokládat úplný výpis z Evidence skutečných majitelů ani výpisy z obchodního rejstříku. Místo toho postačí čestné prohlášení, přičemž potřebné dokumenty si ministerstvo zajistí samo.
Podpora směřuje institucím a soukromým subjektům zapojeným do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů. Finanční prostředky pomáhají chránit zejména genetické zdroje specifické pro Českou republiku, což má podle ministerstva mimořádnou hodnotu.
Uchování a rozvoj genetické rozmanitosti je považováno za klíčový faktor pro zajištění udržitelného zemědělství, zejména v době, kdy se odvětví potýká s dopady klimatických změn a potřebou vyvíjet odolnější plodiny a hospodářská zvířata.