Voda v ruce
Zdroj: Pixabay

Ministr Hladík slibuje čistší vodu: Obce dostanou 300 milionů na domácí čistírny

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou dotační výzvu na podporu výstavby domovních čistíren odpadních vod (DČOV). Pro obce je připraveno 300 milionů korun, které by měly pomoci vybudovat až dva tisíce domácích čistíren. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zdůrazňuje, že toto řešení je ideální pro lokality, kde není možné nebo ekonomicky výhodné postavit velkou centrální čistírnu.

„Každý sedmý obyvatel Česka není připojený na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod,“ upozorňuje ministr Hladík na problém, který se odráží v nedostatečné kvalitě povrchových vod v ČR. Soustava domovních čistíren podle něj přináší kromě čisté vody a nižších nákladů pro občany i další výhodu – vyčištěnou vodu lze dále využít, například na zalévání.

Dotační program na DČOV běží již od roku 2016 a celkově ministerstvo na tuto oblast vyčlenilo více než 1,25 miliardy korun. Nová výzva zachovává podobné podmínky jako předchozí. Obce mohou žádat o příspěvek na vybudování soustavy DČOV u rodinných či bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Podmínkou je, že soustava musí odkanalizovat minimálně 30 procent obyvatel v dané části obce.

Výše dotace na jednu čistírnu se pohybuje od 100 do 240 tisíc korun, v závislosti na její kapacitě. Novinkou je zrušení limitu maximální míry podpory, což znamená, že výsledná dotace bude určena pouze počtem a typem vybudovaných čistíren.

Jako příklad obce, která se chystá využít dotaci na DČOV, je uveden Petrov v Jihomoravském kraji. Starosta Marek Trzaskalik informuje, že plánují vybudovat 38 domovních čistíren za celkovou cenu asi 9 milionů korun, z čehož 5,7 milionu pokryje dotace.

Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman potvrzuje velký zájem obcí o toto řešení. Dosud bylo podpořeno 120 projektů částkou přes 700 milionů korun. Jako úspěšné příklady zmiňuje obce Starkoč, Přibyslavice a Rybí.

Ministerstvo zároveň připravilo novou metodiku, která má pomoci obcím do 1000 obyvatel rozhodovat o nejvhodnějším způsobu nakládání s odpadními vodami. Metodika umožňuje porovnat efektivitu centrální čistírny a systému domovních čistíren.

Žádosti o podporu bude Státní fond životního prostředí ČR přijímat od 14. března 2025 do 6. ledna 2027, nebo do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2029.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: MŽP