Důl Bílina bagr
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Ministr Hladík přišel s řešením. Těžba uhlí na Dolech Bílina skončí o dva roky dříve

Těžba uhlí na Dolech Bílina by mohla skončit již v roce 2033, tedy o dva roky dříve, než původně plánovaly Severočeské doly. Výsledek jednání Ministerstva životního prostředí se společností ČEZ představuje významný krok k naplnění vládního závazku omezit těžbu uhlí.

Proti původnímu souhlasu MŽP s těžbou do roku 2035 bylo podáno několik odvolání. Ministr Petr Hladík proto ustavil rozkladovou komisi z odborníků, která potvrdila, že stanovisko EIA je věcně správné.

„Naším cílem bylo najít řešení, které bude právně čisté, ale zároveň naplní slib v oblasti útlumu uhlí, ke kterému jsme se jako vláda zavázali. Jsem rád, že se podařilo najít cestu k řešení, které těžbu zkracuje do roku 2033,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Skupina ČEZ, která je vlastníkem Severočeských dolů, potvrdila, že je na transformaci energetiky připravena. „Nacházíme se v historické etapě české energetiky. Proces útlumu výroby elektřiny z uhlí se postupně dostává do konkrétního časového rámce a nabývá reálných obrysů,“ sdělil Daniel Beneš, ředitel a předseda představenstva skupiny ČEZ.

Společnost Severočeské doly sama požádala o zkrácení doby těžby k roku 2033. Generální ředitel Ivo Pěgřímek vysvětlil, že firma reagovala na opakované požadavky odvolatelů a vyjádřila zájem na právní jistotě a bezrozpornosti budoucího rozhodnutí.

O definitivním zkrácení doby těžby bude rozhodovat Český báňský úřad. „Český báňský úřad, jako orgán, který vede řízení o odvolání proti vydanému povolení prodloužení těžby na dole Bílina, při svém rozhodování musí k žádosti Severočeských dolů o zkrácení těžby do roku 2033 přihlédnout,“ potvrdil předseda úřadu Martin Štemberka.

Dřívější ukončení těžby vítají ekologické organizace včetně Greenpeace. „Co nejrychlejší odklon od uhlí je zásadní nejen pro klima, ale i pro lidi žijící v uhelných regionech, kteří potřebují jistotu. Teď je na čase začít řešit konkrétní plán rekultivace a budoucnost území,“ uvedl Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na