Ministerstvo pro místní rozvoj získalo anticenu v podobě „Ceny Velkého bratra“ v kategorii „Úřední slídil“ za připravovaný systém eTurista. Jde o centralizovanou databázi ubytovaných, která bude evidovat, „kdo, kde, kdy a s kým byl ubytován“, a to až několik let zpětně.
Podle kritiky systém shromažďuje citlivé osobní údaje, které dosud nebyly centrálně dostupné. Ministerstvo argumentuje, že systém usnadní ubytovatelům práci s hlášením ubytovaných a zefektivní výběr místních poplatků.
Kritici však poukazují na skutečnost, že povinnost evidovat se rozšiřuje i na ubytovatele, kteří dosud tuto povinnost neměli, a data budou uchovávána minimálně 18 měsíců, v některých případech až šest let. K databázi získá přístup řada orgánů – ministerstvo, živnostenské úřady, cizinecká policie, ale i bezpečnostní složky včetně zpravodajských služeb.
Problémem je také fakt, že projekt byl zahájen ještě před dokončením legislativního procesu s odkazem na čerpání evropských prostředků. Navíc před vstupem do legislativního procesu nebyla zpracována povinná analýza dopadu na ochranu osobních údajů.
Poslanec Vojtěch Munzar se k problému vyjádřil a uvedl, že mu podobné zásahy do soukromí vadí. „Stát nemá centrálně shromažďovat informace o tom kdo, kdy a kde byl ubytován,“ napsal. Minulou středu proto podal pozměňovací návrh k návrhu MMR na „anonymizaci“ dat v systému eTurista.
Ve stejné soutěži anticen bylo oceněno i Ministerstvo vnitra v kategorii „Dlouhodobý slídil“ za snahu obejít regulaci využívání systémů na rozpoznávání tváří. Ministerstvo předložilo novelu zákona, která ignoruje požadavek Nařízení o umělé inteligenci na povolování každého využití systému rozpoznávání tváří nezávislým soudem a umožňuje plošné sledování.