Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uspořádala odbornou konferenci zaměřenou na ochranu dětí a dospívajících v digitálním prostředí, která má otevřít cestu k budoucím legislativním změnám v České republice.
„Pokud digitální prostředí považujeme za prostor, ve kterém se pohybují i děti, musíme ho chránit stejně důsledně a citlivě jako školu nebo hřiště. Jinak selháváme jako společnost,“ uvedla Langšádlová v úvodu akce.
Konference se zaměřila na rizika spojená se sociálními sítěmi, která podle expertů výrazně ovlivňují duševní zdraví mladých lidí. Bohumil Kartous, inovátоr v oblasti vzdělávání a péče o duševní zdraví, varoval, že čeští teenageři se na sociální sítě dostávají okolo 12–13 let pod tlakem vrstevnického okolí, aniž by existoval účinný způsob prevence.
„Nárůst duševní nepohody a duševních potíží u dětí a dospívajících zjevně souvisí s nárůstem času stráveným v digitálním prostředí, zejména sociálních sítích,“ upozornil Kartous. Mezi negativní dopady řadí kompulzivitu, nereálná očekávání, ztrátu soustředění nebo kyberšikanu.
Účastníci konference se inspirovali zahraničními zkušenostmi, zejména z Austrálie a Francie, kde již přijaly konkrétní legislativní kroky na ochranu mladistvých online. Filip Hubáček představil australský model, který patří k nejprogresivnějším na světě.
Psychoterapeut Petr Pöthe varoval, že intenzivnější vystavení sociálním sítím vede k poruchám pozornosti, úzkostem i závislostnímu chování. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková apelovala na systémovou podporu založenou na dostupných datech.
Daniela Havlíková z Evropské komise přiblížila povinnosti velkých digitálních platforem vůči zranitelným uživatelům podle Aktu o digitálních službách. Jan Vobořil z organizace Iuridicum Remedium zdůraznil nutnost harmonizace s evropskými pravidly.
Langšádlová konferenci uzavřela s tím, že „řada odborných studií prokazuje negativní dopady sociálních sítí na děti a mládež“ a je odpovědností společnosti na tyto poznatky reagovat. Poslankyně zdůraznila potřebu celospolečenské debaty, která by vedla k nalezení nejlepších možných řešení ochrany mladých lidí v digitálním prostředí.