Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se vymezila proti současnému vedení MMR v souvislosti s projektem digitalizace stavebního řízení (DSŘ). Ve svém příspěvku zpochybňuje, že by problémy vznikly za jejího vedení, a tvrdí, že organizační struktura projektu byla řádně schválena již v listopadu 2018.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v oficiálním vyjádření reagovalo na nedávný únik pracovní verze auditu projektu, přičemž některá klíčová zjištění nerozporuje. Resort přiznává, že se systém skutečně potýkal s problémy, které ale sahají až do období před současnou vládou Petra Fialy.
„Pracovní verze auditu potvrdila, že projekt byl od začátku ve značném zpoždění, a to ještě před nástupem současné vlády. Studie proveditelnosti z konce roku 2020 počítala s délkou realizace systému čtyři roky od konečného schválení nového stavebního zákona,“ uvedl současný ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Audit, jehož pracovní verze má takřka 300 stran, identifikoval celkem 35 klíčových zjištění. Podle zpracovatelů například projekty DSŘ neměly obsazeny některé role požadované Metodikou projektového řízení MMR. S tímto zjištěním ministerstvo souhlasí.
„Oddělení a později odbor, které měly projekt digitalizace stavebního řízení na starosti, se od počátku potýkaly s chronickým nedostatkem kvalifikovaného personálu pro zajištění takto rozsáhlého projektu,“ potvrdil Kulhánek.
MMR však v některých bodech s auditem nesouhlasí. Zpracovatelé podle ministerstva nezohlednili některé poskytnuté dokumenty, například ohledně rozsahu dodávek informačních systémů nebo prodloužení smlouvy na spisovou službu. Ministerstvo také odmítá například tvrzení o přezávazkování projektů DSŘ hrazených z Národního plánu obnovy o 0,5 miliardy korun.
V reakci na problémy MMR podniklo kroky ke zlepšení situace – posílilo analytický tým, nastavilo pravidelnou spolupráci s klíčovými uživateli a připravuje tzv. business analýzu pro nové řešení. „Audit digitalizace stavebního řízení je pro nás cenný hlavně jako ponaučení do budoucna,“ dodal Kulhánek.
„Je naprosto zásadní, aby stát měl špičkové experty na IT nebo řízení projektů přímo ve svých institucích. Musí být schopný je zaplatit srovnatelně se soukromým sektorem, jinak je nezíská,“ uzavřela vrchní ředitelka sekce IT Eva Pavlíková.
Komplexní vyhodnocení situace bude možné až po dokončení technické části auditu, která má být hotová na přelomu května a června tohoto roku.