Premiér Petr Fiala hodnotil po třech letech vlády svůj plán „Restart Česka“, který představil před dvěma lety. Na konferenci „Česko na křižovatce“ označil pět klíčových oblastí, kde se podle něj podařilo dosáhnout výsledků.
„Před těmi dvěma lety jsem vám slíbil sebevědomější, bezpečnější zemi, která se zvládne ubránit,“ uvedl premiér. Česko podle něj dává do obrany dvě procenta HDP ročně a do roku 2030 chce postupně dosáhnout tří procent. „Na obranu příští rok půjde 2,2 procenta HDP, neboli minimálně 187 miliard korun,“ upřesnil.
Fiala zdůraznil, že se daří modernizovat armádu a podporovat domácí obranný průmysl. „Nakupujeme bojová vozidla pěchoty, radary MADR, letouny F-35, posilujeme výcvik, posilujeme kybernetickou obranu.„
V oblasti vzdělávání premiér zmínil, že „výdaje na vzdělávání vzrostly o pětinu, vysoké školy dostávají o třetinu víc než při nástupu naší vlády v roce 2021.“ Na výzkum a vývoj jde z národních zdrojů o 13 procent více.
Dalším aspektem restartu jsou podle premiéra strategické investice. „Investice dosáhly rekordní výše 250 miliard korun, v poměru k HDP jsme byli v minulých letech druzí v Evropské unii s poměrem 27,3 procenta.“ Zmínil také stavbu více než 200 kilometrů nových dálnic během volebního období.
Čtvrtým bodem je podle premiéra vyšší konkurenceschopnost a flexibilita. „Úpravy pracovního práva mají velký smysl. Jen samotná podpora zkrácených pracovních úvazků vytvořila 20 000 nových pracovních míst,“ uvedl.
Jako páté téma premiér zmínil digitalizaci státu. „I když je to proces v některých oblastech náročnější, než jsme čekali, tak digitalizace veřejné správy se jednoznačně posunula vpřed,“ řekl Fiala a dodal, že „deficit klesl z pěti procent v roce 2021 na 2,2 procenta HDP v roce 2024.“
Fiala se také věnoval americkým clům. „Na ně musíme reagovat pragmaticky a promyšleně, i když samotná cla za promyšlená nepovažuji,“ řekl. Zdůraznil, že cla spadají pod pravomoc Evropské komise a „myšlenka, že si to nějaký evropský stát vyjedná sám o sobě, je lež, iluze, nesmysl.“