Předseda vlády Petr Fiala v pondělí navštívil slavnostní otevření nového Centra elektronové mikroskopie pro materiálové vědy při Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR v Brně.
Premiér při této příležitosti vyzdvihl význam elektronové mikroskopie pro český průmysl a výzkum. „Elektronové mikroskopy patří k nejsložitějším zařízením na světě a téměř třetina jejich celosvětové výroby pochází právě z Brna. Tři klíčové firmy tu zaměstnávají přes 2 800 lidí a generují obrat přes miliardu eur. Celý tento ekosystém tvoří přes 5 000 pracovních míst,“ uvedl Fiala.
Nové centrum, které bylo vybudováno v areálu Ústavu fyziky materiálů AV ČR v Žižkově ulici, nabízí pět specializovaných místností s nejmodernějším vybavením. Nachází se zde dva transmisní a tři skenovací elektronové mikroskopy umístěné v prostorách navržených pro jejich náročný provoz. Součástí jsou také nové laboratoře pro přípravu vzorků a zázemí pro výzkumný tým.
Premiér Fiala dále ocenil výzkumný potenciál jihomoravské metropole. „Brno má stejnou znalostní intenzitu jako Malmö nebo Freiburg a rychle upevňuje svou pozici mezinárodního vědecko-technologického centra. Ve výzkumu a vývoji zde pracuje každý desátý zaměstnanec. To je skvělá zpráva,“ poznamenal.
Zařízení bude sloužit nejen pro výzkum samotného Ústavu fyziky materiálů, ale bude k dispozici i dalším výzkumným organizacím, vysokým školám a partnerům z průmyslové sféry. Jeho hlavním zaměřením bude studium mikrostruktury materiálů a vývoj pokročilých technologií.
Stavba centra probíhala v letech 2022 až 2024 a byla plně financována Akademií věd České republiky. Všechna zařízení jsou již v plném provozu.