Vláda Petra Fialy a zástupci podnikatelského sektoru se včera shodli, že reakce Evropské unie na nově zavedená americká cla musí být jednotná, ale současně by neměla vést k eskalaci celní války. Premiér Fiala po středečním jednání prohlásil, že prioritou je ochrana českých firem a posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik.
„S reprezentanty podnikatelského sektoru jsme probírali jednak možné dopady, ale samozřejmě také správný postup Evropské unie vůči této americké politice. Důležité je a panuje na tom shoda jak uvnitř vlády, tak i se zástupci podnikatelů: Nechceme celní válku. Celní válka by poškodila všechny,“ uvedl premiér Fiala.
Vláda se rozhodla zřídit společnou pracovní skupinu s podnikatelskou sférou, kterou bude koordinovat Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta má v první fázi sloužit především k rychlému sdílení informací o vývoji situace.
Fiala zdůraznil, že pro Českou republiku je výhodou její členství v Evropské unii, která má ekonomický význam srovnatelný s USA nebo Čínou. „Evropská unie je mezinárodně ekonomicky silná, je to velmoc obdobného významu jako Spojené státy nebo Čína,“ připomněl.
Podle premiéra musí být reakce na americká cla racionální a s chladnou hlavou. „Naším cílem musí být, abychom se cel zbavili, a ne abychom tu měli celní válku,“ zdůraznil.
V otázce dalšího postupu vůči USA zdůraznil premiér klíčovou roli Evropské komise, která má v EU výlučnou kompetenci v oblasti cel. Komisař pro obchod Maroš Šefčovič je podle Fialy v pravidelném kontaktu s americkými partnery.
„Evropa nabízí nulová cla, je připravena vyjednávat. Primárním cílem je pokračovat v jednáních a dosáhnout smírného řešení, což opakovaně nabízíme, ale ze strany USA na to zatím není pozitivní reakce,“ prohlásil premiér s tím, že pokud by jednání selhala, je EU připravena přijmout vlastní protiopatření, která by však měla být pečlivě cílená.
Váda s podnikateli rovněž diskutovala o potenciálním nebezpečí, že se Evropa stane odbytištěm levného čínského zboží. „Nemůžeme připustit, aby se Evropa stala prostorem, kde Čína bude udávat zboží, které už nemůže dodávat na americký trh,“ varoval Fiala.
Pro exportně orientovanou českou ekonomiku je podle Fialy zásadní hledat alternativní trhy mimo USA, například prostřednictvím chystané obchodní dohody mezi EU a státy MERCOSUR nebo jednání s Indií a státy jihovýchodní Asie.