Virtuální obličej
Zdroj: Pexels

Decroix: Trestní zákoník se rozšíří o postih za výrobu deepfake materiálů

Poslankyně ODS Eva Decroix informovala o novém pozměňovacím návrhu k trestnímu zákoníku, který má pomoci v boji proti zneužívání deepfake technologií. „Dýpfejk nesmí ubližovat!“ uvedla Decroix na sociální síti X.

Nově navržená úprava rozšiřuje trestný čin poškození cizích práv o postih za výrobu a distribuci deepfake materiálů. „Je to správný krok!“ zdůraznila poslankyně.

Pozměňovací návrh konkrétně stanoví, že stejně jako v původním znění bude potrestán ten, „kdo v úmyslu způsobit jinému vážnou újmu na právech vyrobí dílo, které neoprávněně zobrazuje, zachycuje nebo jinak využívá podobu jiného nebo jeho projev osobní povahy, které se jeví být pravými, ačkoli ví, že pravé nejsou, nebo takové dílo učiní veřejně přístupným, zprostředkuje, uvede do oběhu, prodá nebo jinak jinému opatří“.

Decroix také vysvětlila podstatu problému: „Jelikož při zneužití deepfake technologie se jedná o vyvolání dojmu, že jde o zobrazení určité osoby nebo jejího projevu, byť tomu tak není, jedná se o určitou formu (snahy o) uvedení někoho v omyl.“

Klíčovým faktorem pro posouzení trestnosti bude, zda dílo využívá podobu jiné osoby nebo její projev osobní povahy způsobem, který se jeví být pravý, ačkoli tomu tak není, přičemž pachatel si je tohoto nesouladu vědom.

Výroba, distribuce, zpřístupnění nebo zprostředkování takových materiálů budou podle návrhu trestné pouze v případě, že jsou vytvořeny s úmyslem způsobit jinému vážnou újmu na právech.

Reaguje se tak na rostoucí problém zneužívání umělé inteligence k vytváření falešných, ale realisticky působících audiovizuálních materiálů, které mohou poškodit pověst zobrazených osob. Jde o další krok v regulaci technologického vývoje, který má zajistit ochranu osobnostních práv v digitálním prostředí.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: X/Eva Decroix