Lůžko v hospicu
Zdroj: Pixabay

Češi nevědí, co je paliativní péče. Ministerstvo chce změnit přístup k umírání

O smrti a umírání se v české společnosti nemluví dostatečně, ukázal průzkum veřejného mínění. S tématem má problém až 82 % dotázaných a 57 % lidí vůbec netuší, co znamená paliativní péče. Ministerstvo zdravotnictví proto podpořilo osvětový projekt „Preventivní prohlídka života“.

Program, který vznikl pod záštitou Centra paliativní péče a Nadace Benetheo, má za cíl otevřít veřejnou diskusi o péči v závěru života. Na webu prohlidkazivota.cz najdou zájemci deset otázek, které je provedou tématem kvality života a možnostmi paliativní péče.

Ministerstvo zároveň spustilo strategii rozvoje paliativní péče s výhledem do roku 2035. „Součástí strategie je i nový Doporučený postup pro identifikaci pacientů s paliativními potřebami, který pomůže praktickým lékařům včas rozpoznat pacienty, jež tuto péči potřebují,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.

Resort také navyšuje finanční podporu. V letech 2022 až 2025 posiluje bonifikace pro nemocniční týmy a zaměřuje se na podporu lůžkových hospiců a domácí paliativní péče. Podle předsedkyně Fóra mobilních hospiců Moniky Markové se díky spolupráci s ministerstvem, pojišťovnami a dalšími partnery daří rozvíjet mobilní hospice, které umožňují lidem trávit závěr života v domácím prostředí.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek upozorňuje, že vzhledem k demografickému vývoji bude potřeba paliativní péče v budoucnu narůstat. Ministerské kroky podle něj směřují ke komplexním opatřením, která na tuto situaci reagují.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: MZ