Stíhačka F-35
Zdroj: Pexels

Americkou F-35 nejde na dálku „vypnout“, čeští letci ji budou moci využít bez omezení

Ministerstvo obrany ČR v aktualizovaném dokumentu reaguje na rozšířené mylné informace o pořizování letounů F-35 pro českou armádu. V sérii otázek a odpovědí objasňuje řadu aspektů tohoto strategického projektu.

Jednou z klíčových obav, kterou resort vyvrací, je údajná možnost USA zasahovat na dálku do fungování letounů nebo omezovat jejich používání. „Do letounu jako takového nelze na dálku zasahovat,“ uvádí ministerstvo a vysvětluje, že „software v letounu nelze vypnout na dálku.“ Podobně jako u mobilních telefonů je možné pouze omezit aktualizace softwaru.

Ze smlouvy s USA nevyplývají žádná omezení pro využití letounů ani podmínka, že by je ČR nesměla použít nezávisle pro vlastní obranné potřeby, které by byly potenciálně v rozporu s politikou USA.

Ministerstvo také odmítá, že by pořízení 24 letounů F-35 ohrozilo jiné modernizační projekty armády. „Výdaje na tento projekt budou průměrně do roku 2034 na úrovni 7,3 % obranného rozpočtu ČR a po roce 2034 budou mezi 2-3 % obranného rozpočtu,“ uvádí dokument.

Náklady na pořízení systému F-35 do roku 2034 jsou vyčísleny na necelých 150 miliard Kč. Z toho necelých 5 miliard dolarů (přibližně 106 miliard Kč) bude za samotné letouny, munici, jejich vybavení a související služby. Zbývajících necelých 44 miliard korun půjde na infrastrukturu, palivo, přípravu personálu a DPH.

Ministerstvo zdůrazňuje, že F-35 se stane standardem v NATO, což zvýší interoperabilitu a provozní efektivitu. „V roce 2030 by mělo být v Evropě až 600 těchto letounů,“ informuje dokument s tím, že kromě USA jsou do projektu F-35 zapojeny další země jako Velká Británie, Itálie, Nizozemsko, Austrálie, Norsko, Dánsko a Kanada.

České firmy získají díky nákupu F-35 významné příležitosti. „Dosud bylo vyjednáno 11 průmyslových projektů s Lockheed Martin a 3 projekty s firmou Pratt & Whitney, které zapojí celkem 13 českých podniků a univerzit,“ uvádí ministerstvo.

První letouny F-35 by měly být pro Česko vyrobeny v roce 2029, do země dorazí v roce 2031 a plných operačních schopností by měly dosáhnout v roce 2035. Ministerstvo předpokládá, že po dodání všech 24 letounů F-35 dojde k postupnému útlumu a po roce 2035 k úplnému vyřazení všech letounů L-159, což přinese roční úsporu asi 600 milionů korun.

Odhad nákladů na pořízení a provoz systému F-35 do roku 2069 činí v dnešních cenách 322 miliard Kč, což by podle propočtů ministerstva mělo představovat necelá 4 % předpokládaných výdajů na obranu v tomto období.

Nemělo by se to sdílet?

Sdílet na
Zdroj: Ministerstvo obrany

Zanechte první komentář